Ushqimet që duhet të konsumoni kur jeni me diabet

Përcaktimi i ushqimeve më të mira për të ngrënë kur keni diabet mund të jetë i vështirë. Kjo sepse qëllimi juaj kryesor duhet të jetë kontrolli i niveleve të sheqerit në gjak. Sidoqoftë, është gjithashtu e rëndësishme të hani ushqime që ndihmojnë në parandalimin e komplikimeve të diabetit siç është sëmundja e zemrës.

Dieta juaj ka një rol të madh në parandalimin dhe menaxhimin e diabetit. Këtu janë 15 ushqimet më të mira për njerëzit që janë me diabet, të tipit 1 dhe të tipit 2.

Frutat që duhet të hani kur jeni me diabet

Lista me ushqimet që duhet të konsumoni kur jeni me diabet

 1. Peshku yndyror përmban omega-3 që ndihmojnë në uljen e inflamacionit dhe faktorëve të tjerë të rrezikut për sëmundjet e zemrës dhe goditjen në tru. Plus, është një burim i shkëlqyeshëm i proteinave, i cili është i rëndësishëm për rregullimin e sheqerit në gjak.
 2. Perimet me gjethe jeshile janë të pasura me lëndë ushqyese si Vitamina C, si dhe antioksidantë që mbrojnë zemrën tuaj dhe shëndetin e syve.
 3. Avokadot kanë më pak se 1 gram sheqer dhe shoqërohen me përmirësimin e cilësisë së përgjithshme të dietës. Avokadot mund të kenë veti specifike për parandalimin e diabetit.
 4. Vezët mund të përmirësojnë faktorët e rrezikut për sëmundjet e zemrës, të nxisin menaxhim të mirë të sheqerit në gjak, të mbrojnë shëndetin e syve dhe t’ju japin ndjesinë e ngopjes.
 5. Farat chia përmbajnë sasi të larta të fibrave, të cilat mund t’ju ndihmojnë të humbisni peshë. Ato gjithashtu ndihmojnë në ruajtjen e niveleve të glukozës në gjak.
 6. Fasulet janë të lira, ushqyese dhe kanë një indeks të ulët glicemik, duke i bërë ato një mundësi të shëndetshme për njerëzit me diabet.
 7. Kosi promovon nivele të shëndetshme të sheqerit në gjak, zvogëlon faktorët e rrezikut për sëmundje të zemrës dhe mund të ndihmojë në menaxhimin e peshës.
 8. Arrat janë një shtesë e shëndetshme për një dietë të ekuilibruar. Ata janë të pasur me fibra dhe ndihmojnë në uljen e sheqerit në gjak dhe nivelet e kolesterolit LDL (të keq).
 9. Brokoli është një ushqim me pak kalori dhe karbohidrate të ulët por me vlera të larta ushqyese. Është e mbushur me përbërje të shëndetshme bimore që mund të ndihmojnë në mbrojtjen nga sëmundje të ndryshme.
 10. Vaji i ullirit ekstra i virgjër përmban acid oleik të shëndetshëm. Ka përfitime për presionin e gjakut dhe shëndetin e zemrës.
 11. Farat e lirit mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit, uljen e rrezikut të sëmundjes së zemrës, uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe përmirësimin e ndjeshmërisë së insulinës.
 12. Uthulla e mollës mund të ndihmojë në përmirësimin e niveleve të sheqerit në gjak por nevojiten më shumë kërkime për të konfirmuar përfitimet e saj shëndetësore.
 13. Luleshtrydhet dhe boronicat janë fruta me pak sheqer që kanë veti të forta anti-inflamatore dhe mund të ndihmojnë në përmirësimin e rezistencës ndaj insulinës.
 14. Hudhra ndihmon në uljen e sheqerit në gjak, inflamacionin, kolesterolin LDL dhe presionin e gjakut te njerëzit me diabet.
 15. Kungulli i verës dhe dimrit përmbajnë antioksidantë të dobishëm dhe mund të ndihmojnë në uljen e sheqerit në gjak.

Lexo përgatitjen e çajit nga trëndafili egër

1 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

5 këshilla të vlefshme para se të bëni pazar

Të gjithë kemi jetë të ngarkuar dhe gjetja e kohës për të ngrënë shëndetshëm, si familje mund të jetë një sfidë më vete. Me një planifikim të thjeshtë kur bëni pazar, mund të ndihmoni veten me zgjedhjen e një ushqimi të shëndetshëm dhe gjithashtu mund të kurseni shumë para.

10 arsyet pse ju nuk po humbisni peshë

Ju jeni përpjekur të humbisni peshë në çdo mënyrë të mundshme, duke u ushtruar për orë të tëra, dhe duke ndjekur rreptësisht një dietë. Humbja e peshës është një problem shumë i madh dhe shumë i zakonshëm tek gratë, veçanërisht pas shtatzënisë.