Patëllxhanë në furrëPatëllxhanët në furrë janë një garniturë e shijshme vegjetariane që përgatitet shumë thjeshtë dhe me pak përbërës.


Përbërësit për Patëllxhanë në furrë


 • 2 patëllxhanë të mëdhenj

 • 2 domatetë mëdha (ose 200 gr domate të vogla)

 • 150 gr djathë mocarela(ose djathë tjetër që shkrihet)

 • 75 gr ullinj të zinj

 • pak kripë

 • pak rigon

 • pak piper

 • pak vaj ulliri

Përgatitja

Si fillim lajmë patëllxhanët dhe i presim në feta rreth 1cm të trasha. I hedhim kripë të trashë, i vendosim në një kullojëse me një pjatë sipër dhe i lemë kështu përreth gjysëm ore. Në këtë mënyrë patëllxhanët humbasin hidhërimën e tyre. Ndërkohë marrim domatet, i lajmë dhe i presim në copa të vogla. Presim në kubik edhe djathin. Më pas marrim fetat e patëllxhanit, i çajmë me majën e një thike. I vendosim më pas në një tavë me letër furri sipër. Mbi çdo fetë hedhim domate dhe ullinjtë e prerë hollë. I hedhim sipër kripë, vaj e rigon. I pjekim në furrë të nxehtë 200°C përreth 20-25 minuta.

Më pas fikim furrën, nxjerrim tavën, i vendosim sipër fetave mocarelën e grirë dhe e vendosim përsëri tavën për disa minuta në furrën e nxehtë.

Fetat e patëllxhanit janë gati për tu servirur. Mund ti shërbejmë si të nxhehta ashtu edhe të ftohta, Janë një garniturë e mirë për pjata mishi ose mund ti shërbejmë si antipastë.

Ju bëftë mirë

Receta të Ngjashme

11 thoughts on “Patëllxhanë në furrë”

 1. faleminderit mira e na behet qejfi qe te kane pelqyer… mund te na shkruash pershtypjet e tua pas cdo recete te provuar.

 2. shume te mira por kjo receta me patellxhane a mund te behet me djathe te bardhe
  faleminderit elona

Shkruani Komentin Tuaj