Përfitimet shëndetësore të shalqirit

2 Shares
1
0
1

Në nxehtësinë përvëluese të verës, vetëm mendimi për një shalqi të freskët është i mjaftueshëm për të na bërë të ndjehemi të freskuar. Shalqiri jo vetëm që na bën të ndjehemi të freskuar, por ky frutë i shijshëm ka përfitime të shumta shëndetësore.

1. Ndihmon në parandalimin e kancerit

Ka pasur studime që kanë vërtetuar se glikopeni, i cili është një antioksidant i pranishëm në shalqi, dhe lëndë ushqyese të tjera bimore në shalqi janë të pasura me veti antikancerogjene.

Lëng shalqiri i freskët

Një gotë me lëng shalqiri, përveçse është një pije mjaft freskuese, përmban dhe rreth 48 kalori. Shalqiri është një burim i jashtëzakonshëm i vitaminës A, C, B1 dhe B6, po ashtu përmban magnez dhe kalium.
Lexo recetën e plotë

2. Ndihmon në hidratimin e trupit

Një nga mënyrat më të mira për hidratimin e trupit është konsumimi i ujit. Shalqiri përmban përafërsisht 92% ujë dhe kështu është ndër opsionet më të mira ushqimore për të kompensuar kërkesat e trupit për lëngje.

Gliko Shalqiri

Shalqiri është fruti që na shoqëron përgjatë stinës së verës. Përmban shumë vitamina e minerale dhe mund të themi që nuk mund të kalojmë verën pa shijuar këtë frutë. Zakonisht lëkurat e shalqirit i hedhim, por me to fare mirë mund të gatuajmë një ëmbëlsirë të shijshme siç është glikoja. Shumë receta gatimi mund të krijohen nga “mbetja” e ushqimeve, pra në kuzhinë mundohuni mos të hidhni asgjë. Përgatitja e glikosë së shalqiri është shumë e thjeshtë.
Lexo recetën e plotë

3. Ndihmon në përmirësimin e shëndetit të zemrës

Një nga kërcënimet kryesore për shëndetin është rritja e niveleve të sëmundjeve të zemrës. Sidoqoftë, bërja e disa ndryshimeve në stilin e jetës mund tju ndihmojë të kujdeseni për shëndetin e zemrës suaj dhe një nga ndryshimet që mund të bëni është shtimi i shalqirit në dietën tuaj.

4. Ndihmon në përmirësimin e tretjes

Tretja e keqe ose sistemi i keq tretës mund të ndikojnë në shëndetin tonë të përgjithshëm. Shalqiri është i pasur me ujë dhe përmban shumë fibra, dhe të dy këta përbërës e bëjnë atë një ushqim ideal në dietën tuaj për të kapërcyer problemet e lidhura me tretjen.

5. Ndihmon në trajtimin e inflamacionit

Lëng frutash dhe perimesh të freskëta

Për një organizëm të shëndetshëm, duhet të konsumojmë gjithmonë lëng frutash dhe perimesh të freskëta. Ja ku i keni dy kombinime lëngje shumë të shijshëm dhe me vlera të dobishme për organizmin.
Lexo recetën e plotë

Shalqiri përmban likopen dhe beta-karoten. Të dy këta përbërës përmbajnë veti anti-inflamatore dhe kështu ndihmojnë në shërimin e çdo lloj inflamacioni.

6. Ndihmon në lehtësimin e dhimbjes së muskujve

Shalqiri përmban aminoacide dhe elektrolite, të cilat ndihmojnë në luftimin e lodhjes së muskujve dhe dhimbjes së tyre.

8 Frutat që duhet të konsumoni nëse jeni me diabet

7. Të dobishme gjatë shtatzënësisë

Aciditeti dhe urthi janë një fenomen shumë i zakonshëm i shtatzënisë, veçanërisht gjatë fazave të mëvonshme të shtatzënisë. Shalqiri mund të ndihmojë në lehtësimin e urthit, dhe gjithashtu mund të ndihmojë në lehtësimin e shenjave në mëngjes.

8. Ndihmon në përmirësimin e shëndetit të syve

Konsumimi i shalqirit në mënyrë të rregullt është i mirë për shëndetin e syve. Prania e likopenit në shalqi është e shkëlqyeshme për zvogëlimin e efektit të dëmtimit të radikalit të lirë që mund të çojë në probleme të syrit, siç janë verbimi, përkeqësimi i lenteve të syrit dhe gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjes degjenerative makulare.

Si të bini nga pesha duke zvogëluar sasinë

2 Shares
Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

You May Also Like

9 Ushqimet që ndihmojnë në tretje

Keni menduar cilat janë ushqimet që ndihmojnë në tretje? Sistemi tretës është një sistem i komplikuar në trupin e njeriut që shërben për të tretur ushqimin. Një tretje jo efikase i mohon organizmit në marrjen e nevojshme të energjisë.

Cilat frutat duhet të konsumojmë në dimër?

Dietologët dhe mjekët e shëndetit pothuajse çdo ditë, kërkojnë që të kuptohet rëndësia e rritjes së konsumit të frutave dhe perime. Mesazhi është mjaft i qartë: hani më shumë prodhime të freskëta dhe më pak ushqime të përpunuara.

5 Arsyet pse duhet të hani çdo lloj ushqimi

Në vend që ta kategorizoni ushqimin si "të mirë" apo "të keq" konsumoheni ushqimin në një mënyrë që ju lejon të shijoni gjithçka. Pak tortë me çokollatë nuk do tju bëjë mbipeshë apo jo të shëndetshëm, por teprimi i ushqimit mund të krijojë probleme me kohën